Pomysł otwarcia browaru pojawił się przy rodzinnym stole podczas śniadania Wielkanocnego. Przez prawie rok odwiedzaliśmy wiele browarów w Belgii, Holandii, Niemczech a także w Danii. W 2013 roku rozpoczęliśmy praktyki w belgijskich oraz holenderskich browarach. To tam nasz główny piwowar Jan zdobył niezbędne doświadczenie, które dziś przekłada na pracę w naszym browarze.

Dzięki temu w 2014 roku na polskim rynku pojawiło się nasze pierwsze piwo – Piknik z Dzikiem uwarzony w belgijskim browarze Brasserie de Bastogne. Był to belgijski saison z dodatkiem skórki słodkiej pomarańczy dodanej na aromat.

Kolejnymi piwami był Dwudzik czyli dubbel oraz Officer Crabtree – belgian ale. Od tamtego czasu co roku przygotowywaliśmy piwo warzone kooperacyjnie na organizowaną przez nas imprezę – Craft Beer Camp, na którą co roku przybywają browary z całej Polski oraz zza granicy.

 

Browar budował się 5 lat. Cała instalacja i infrastruktura browaru inspirowana jest belgijskimi browarami. Budowa trwała długo i mozolnie, wszystko przez samodzielną pracę załogi browaru i zaufanych fachowców, którzy dołożyli wszelkich starań by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Ostatecznie na początku września 2017 roku uwarzone zostało pierwsze piwo – Saison. Styl nie został wybrany przez przypadek – było to nawiązanie do pierwszego warzonego kooperacyjnie piwa – Piknik z Dzikiem, czyli belgijskiego saisona ze skórką słodkiej pomarańczy.

Tym szlakiem dotarliśmy do tego miejsca. Aktualnie w ofercie mamy 11 różnych piw, w tym klasyczne style takie jak Pils czy Pszeniczne. Poza tym  poszerzyliśmy piwne menu o piwa kwaśne, zakwaszane metodą kettle sour. W historii browaru odnotowane jest także warzenie RIS’a czyli Russian Imperial Stout’u – mocnego ciemnego piwa, który leżakował przeszło pół roku.

Wszystkie nasze piwa utrwalane są poprzez zastosowanie procesu refermentacji. Jest to naturalny sposób konserwacji, dzięki któremu piwo nie traci na aromacie oraz walorach odżywczych. Refermentacja pozwala na znaczne dłuższe cieszenie się ulubionym piwem niż w przypadku piw pasteryzowanych. Piwa refermentowane mogą być przechowywane od 6 miesięcy do nawet kilku lat.

Browar nieustannie ulega renowacjom i jest doposażany w coraz to nowszy sprzęt niezbędny i ułatwiający pracę. Załoga browaru stawia sobie wiele nieustannych problemów do rozwiązania. Jakże wielka jest satysfakcja odnoszenia małych sukcesów, które składają się na jeden wielki.

Leave a comment